Mikael Jungner: ”Keskustan kannattaa kaataa tämä hallitus”

Helsingin Sanomien politiikan toimittaja Paavo Teittinen uskoo, että saamelaiskäräjälain takia puhjennut hallituskriisi voi jopa kaataa Sanna Marinin hallituksen.
-Voi se kaatua. Mutta toinen kysymys on se, näyttäytyykö hallituksen kaataminen pahalta äänestäjien mielissä, Teittinen sanoi perjantain Sanna Ukkola Liven lähetyksessä.
Ilta-Sanomien yhteiskuntatoimituksen esimies Hanna Vesala arvioi syitä hallituksen jatkuviin kriiseihin.
-Mikään ei etene ja lähteet sanovat, että se johtuu siitä, että keskusta ei ole valmis neuvottelemaan mistään ja heille ei käy mikään, Hanna Vesala sanoi perjantain politiikkaraadissa.
Liike Nytin kaupunginvaltuutettu Mikael Jungner uskoo keskustan myös potentiaalisesti hyötyvän, jos se kaataisi hallituksen.
-Jos keskustaa houkuttaa mennä kokoomuksen kanssa samaan hallitukseen, kannattaa kaataa tämä hallitus ja puhua SDP:n kyvyttömyydestä yhteistyöhön, Jungner neuvoi.
Perjantain politiikkaraati ruoti myös tuoreita verotietoja sekä Yhdysvaltojen vaalien yllätystulosta.
VELI KOJONEN