Pohjois-Korea vannoo käyttävänsä ydinaseita sodassa

Pohjois-Korea käyttää ydinasetta, jos Etelä-Korea hyökkää, Kim Yo-jong sanoi tiistaina. Hän painotti, että Pohjois-Korea ei halua sotaa. Kim Yo-jong on Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin sisar, joka on tärkeässä asemassa maan hallituksessa ja kommunistisessa puolueessa.
Analyytikot arvioivat, että Pohjois-Korean varoitus on tarkoitettu Etelä-Korean uudelle konservatiiviselle presidentille, Reuters kirjoittaa.
Etelä-Korean puolustusministeri Suh Wook sanoi viime perjantaina, että Etelä-Korean puolustusvoimilla on koko joukko ohjuksia, joiden toimintasäde, tarkkuus ja tehokkuus ovat selvästi parantuneet. Hänen mukaan niillä on kyky iskeä mihin tahansa kohteeseen Pohjois-Koreassa nopeasti ja tarkasti.
Molemmat Koreat ovat lisänneet sotilaallista voimannäyttöä sen jälkeen, kun Pohjois-Korea testasi uutta mannertenvälistä ohjusta aiemmin tänä vuonna. Etelä-Korea ja Yhdysvallat pelkäävät, että Pohjois-Korea ryhtyy jälleen testaamaan ydinaseita.