Taloudellinen kurimus jatkuu – Sri Lankan pääministeri eroaa

Sri Lankan pääministeri Mahinda Rajapaksa ilmoitti eroavansa tänään maanantaina. Sri Lanka on jo pitkään ollut vaikeassa taloudellisessa tilanteessa, jonka takia kansalaiset ovat osoittaneet mieltään Rajapaksan hallitusta vastaan jo viikkoja.
Mielenosoitukset, jotka ovat välillä muuttuneet mellakoiksi, ovat jatkuneet maaliskuulta saakka. Mielenosoittajat ovat vihaisia siitä, miten hallitus on hoitanut Sri Lankan taloutta. Talouskriisin sanotaan olevan pahin koko Sri Lankan itsenäisyyden aikana.
Vähän ennen Rajapaksan eroa, poliisi ilmoitti maanlaajuisesta ulkonaliikkumiskiellosta. Mielenosoitukset olivat yltyneet väkivaltaisiksi opposition ja hallituksen kannattajien välillä.
Mellakoissa loukkaantui ainakin 80 henkilöä, Sri Lankan pääkaupungin Colombo National Hospital kertoi. Colomboon on määrätty aseistettuja joukkoja turvaamaan tilannetta, CNN kirjoittaa.
Mahinda Rajapaksa on Sri Lankan presidentin Gotabaya Rajapaksan veli.
Lue lisää:
Pandemia ajoi Sri Lankan vararikon partaalle – (alfatvuutiset.fi)
Sri Lankassa loppuvat lääkkeet – tilanne pahempi kuin pandemiassa – (alfatvuutiset.fi)
Kiinan valta kasvaa, Ranska liittoutuu Intian kanssa – (alfatvuutiset.fi)