Ukrainalaiset tytöt ja naiset riskissä päätyä ihmiskauppiaiden hampaisiin – yksin pakenevat lapset suurimmassa vaarassa

World Vision -järjestö varoittaa kansainvälisenä naistenpäivänä tyttöjen ja naisten riskistä joutua ihmiskaupan uhriksi. Järjestöstä kerrotaan, että suuri osa Euroopan ihmiskauppatapauksista on todettu viime vuosina Balkanin maissa sekä Romaniassa, Bulgariassa, Ukrainassa, Venäjällä ja Moldovassa.

Nyt uhka kohdistuu erityisesti ukrainalaisiin, naapurimaihin kriisiä pakeneviin naisiin ja tyttöihin.

– Ukrainalaiset naiset ja tytöt ovat lähteneet kotimaastaan ja ovat yhtäkkiä äärimmäisen köyhiä. He ovat joutuneet eroon rakkaimmistaan, osa heistä on jo leskiä. Haavoittuvassa asemassa olevien naisten määrä kasvaa tunti tunnilta, ohjelmajohtaja Katri Leino-Nzau varoittaa.

Yksin pakenevat lapset erityisessä vaarassa

YK on varoittanut erityisesti  ilman vanhempiaan matkaavien riskistä joutua ihmissalakuljettajien käsiin ja väkivallan kohteeksi. Riski on erityisen suuri silloin, kun lapset siirtyvät rajojen yli. Ukrainalaispakolaisten joukossa on satoja tuhansia lapsia, joista monet pakevat ilman huoltajaa tai jotka on erotettu vanhemmistaan ​​tai perheenjäsenistään.

 

 

 

Toimitus

Toimitus