Venäjän talous murenee pahasti – Putin vertaa tilannetta “Neuvostoliiton menestykseen”

Reilut kaksi viikkoa kestänyt Venäjän hyökkäys Ukrainaan nakertaa ison loven Venäjän talouteen. Talouden syöksyn arvioidaan heikentävän Vladimir Putinin asemaa. Meneillään on pahin syöksy taloudessa Putinin kahden vuosikymmenen johtajuuden aikana.
Uutistoimisto Bloombergin, jota Kyiev Independent referoi, mukaan sodan alkamisesta lähtien Venäjän kansantuotteesta on hävinnyt 30 miljdaria dollaria. Ekonomistit arvioivat, että sota sanktioineen on jo tehnyt kahden prosentin aleneman bkt:hen, mikä on yhtä kuin pandemian aiheuttama alenema koko vuonna 2020. Ekonomistiarvioiden mukaan Venäjän bkt sukeltaa tänä vuonna yhdeksän prosenttia.
Putin itse on väittänyt Venäjän invaasion etenevän hyvin. Hänen mukaansa Neuvostoliittokin “kasvoi ja menestyi” aikanaan pakotteista huolimatta.